Parafia p.w. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie
Parafia p.w. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie Parafia p.w. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie Parafia p.w. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie Parafia p.w. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie
ul. Dr. Z. Klukowskiego 1
22-460 Szczebrzeszyn

e-mail: kontakt@parafia-szczebrzeszyn.pl
Numer konta parafii: 72 9632 0006 2001 0004 3599 0001

Proboszcz: ks. Mirosław Prokop
Wikariusz: ks. Krzysztof Groszek

Ten rok

Wszystkich

Rekord:
374 (27.12.2015)

Porządek Niedzielny:
7.00 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
7.30 - Msza Św.
9.00 - Msza Św. w Żurawnicy
10.00 - Msza Św. dla dzieci
11.00 - Modlitwa Różańcowa
11.30 - Msza Św. dla młodzieży.
16.00 - Msza św.

Porządek Świąteczny:
9.00 - Żurawnica,

Dni powszednie:
6.30 - Modlitwa Różańcowa
7.00 - Msza św.
7.30 - 17.00 - Adoracja Najśw. Sakramentu na ołtarzu bocznym
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego
16.30 - Modlitwa Różańcowa
17.00 - Msza św.
W środę odprawiana jest Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - godz. 17.00, bezpośrednio przed Mszą św.
W piątek - Nowenna do Miłosierdzia Bożego - godz. 17.00, bezpośrednio przed Mszą św.

Patronka - św. Katarzyna Aleksandryjska

Dodane przez: Administrator | Dnia: 05/10/14 07:48PM | Komentarze: 0 | Wyświetleń: 5977

Patronka - ?w. Katarzyna Aleksandryjska

Wśród wielu świętych niewiast, które Kościół czci, wyróżnia się swą postawą św. Katarzyna Aleksandryjska, która zginęła śmiercią męczeńską około 310 r. W kalendarzu liturgicznym wspominamy ją 25 listopada. Podobnie jak św. Cecylia na Zachodzie, tak św. Katarzyna na Wschodzie należała do najbardziej znanych świętych.

Św. Katarzyna urodziła się prawdopodobnie około 289 r. w Aleksandrii, stolicy Egiptu, jako córka króla Kustosa. O jej rękę daremnie ubiegali się najznakomitsi obywatele miasta. Złożyła jako chrześcijanka ślub dozgonnej czystości. Kształciła się we wszystkich dziedzinach wiedzy, osiągając zdumiewające wyniki. Mając 18 lat prowadziła poważne dysputy z uczonymi, pociągając ich zarazem do wiary Chrystusowej. Jej metodą walki były przede wszystkim argumenty. Zbijało to z tropu przeciwników chrześcijaństwa, którzy woleliby raczej walczyć na miecze. Nie ograniczała się jednak tylko do dysput. Często interweniowała również czynnie w obronie chrześcijan. Właśnie wybuchło prześladowanie: najdłuższe i najkrwawsze w dziejach Kościoła za panowania cesarza Dioklecjana, jak też jego współrządców: Galeriusza Maksymiana i Konstancjusza I. Szczególną nienawiścią do chrześcijan wyróżniał się Maksymian, władca wschodniej części imperium rzymskiego. Przybył on osobiście do Aleksandrii, by dopilnować prześladowczych edyktów. Pojmana także została Katarzyna i poddana mękom, by ją zmusić do odstępstwa: smagano ją żyłami wołowymi, że z ciała była jedna rana; morzono ją głodem; łamano jej kości; wreszcie ścięto ją mieczem.

Ikonografia najczęściej przedstawia św. Katarzynę Aleksandryjską w koronie królewskiej a przy niej maszynę do łamania kości (koło obrotowe), z palmą męczeństwa w ręce. Śmierć męczeńska św. Katarzyny musiała być czymś niezwykłym, skoro ta Święta została wyróżniona tak wielką czcią. Ciało jej od setek lat znajduje się na Górze Synaj, przeniesione tam zapewne z Aleksandrii, kiedy Arabowie a po nich Turcy najechali Egipt. Jest tam klasztor prawosławny i kościół, do którego podążają pielgrzymi. Klasztor ten wystawił cesarz Justynian we wieku VI. Prowadzi do niego 3000 schodów, wykutych w skale. Klasztor otoczony wysokim murem znajduje się w małej oazie. Obecnie mieszka w nim 15 mnichów. Klasztor posiada bezcenne zabytki manuskryptów i starodruków. Tu właśnie uczony niemiecki Tischendorf odnalazł w roku 1844 najstarszy rękopis Pisma świętego, w języku greckim, który dzisiaj jest największą ozdobą British Museum. Nieżyjący już prezydent Egiptu, Sadat (+1981), zamierzał wystawić obok tegoż klasztoru trzy świątynie: żydowską, mahometańską i katolicką. Zaprosił nawet obecnego papieża Jana Pawła II, by te świątynie jako znak zbratania uroczyście poświęcił.

Św. Katarzynie Męczennicy poświęcili swoje arcydzieła najwięksi artyści świata: Hans Memling, Correggio, Tintoretto, Dawid Aubert, Masolino di Panicale, Jan Provost, Caravaggio i Raffael. Św. Joanna d'Arc zaliczała św. Katarzynę do swoich trzech głównych patronek. Na Zachodzie zaliczano Świętą częstokroć do „14 świętych Wspomożycieli". Św. Katarzyna z Aleksandrii także na Zachodzie była patronką wielu miast i związków katolickich. Obok św. Urszuli była patronką paryskiej Sorbony i wielu konfraterni literackich. Tuż przy bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, która należy do prawosławnych, jest katolicki kościół św. Katarzyny. Ku jej czci wystawiono w świecie wiele kościołów i więcej jeszcze ołtarzy.